Årsresultat 2024 - Sparekassens hidtil næstbedste - og bedre end forventet.
Fald i markedsrenter tager toppen af indtjeningen
- Vækst i mængder af udlån og indlån
- Positive kursreguleringer
- Ingen nettotab på kunder
- Solid solvensoverdækning i forhold til NEPkrav og buffere – 12,0 % ca. 200 mio. kr.
- Omkostningsudvikling præget af stigende omkostninger til IT, men også forøgede sponsoraftaler med lokale foreninger
- Faldende nettorenteindtjening p.g.a. fald i markedsrenteniveau
- Tilfredse kunder
Sparekassens årsresultat kan opgøres til 81,1 mio. kr. før skat, hvilket er Sparekassens hidtil næstbedste, og betegnes af ledelsen som meget tilfredsstillende. Resultatet er bedre end udmeldt ved halvåret 2024 (65 – 80 mio. kr.).
- Nettorenteindtægter falder i forhold til 2023 med 4,0 mio. kr., som følge af faldende rentemarginal i forbindelse med fald i markedsrenten samt Sparekassens overskud af indlån (3,52 mia. kr.) i forhold til udlån (1,41 mia. kr.).
- Gebyrer-, provisionsindtægter og udbytter stiger med 2,9 mio. kr., hvilket dog primært skyldes, at Sparekassen har modtaget aktieudbytte fra ejerskab i sektorselskaber med 5,7 mio. kr. i forhold til 1,4 mio. kr. i 2023. Nettorente- og gebyrindtægter falder således netto med 1,1 mio. kr.
- Samlede omkostninger stiger med 10,8 mio. kr. svarende til 9,8 %, hvilket er mere end forventet, og skyldes udover overenskomstmæssige lønstigninger primært væsentligt øgede udgifter til IT (5,5 mio. kr.), men også øgede sponsoraftaler med lokale foreninger (1,0 mio. kr.) samt øget uddannelsesaktivitet (1,0 mio. kr.). Alt i alt en acceptabel omkostningsudvikling.
- Basisindtjeningen før kursreguleringer og nedskrivninger falder samlet med 14,5 mio. kr. i forhold til 2023.
- Udlån stiger med 7,4 %/100 mio. kr. primært grundet mange nye kunder, som har valgt at blive kunder i Sparekassen. Indlån vokser med 3,5 %/120,2 mio. kr.
- Nedskrivninger er fortsat på et meget lavt niveau. For at tage højde for usikkerheden om den makroøkonomiske udvikling, kommende CO2 afgift inden for landbruget samt modelusikkerhed i almindelighed har Sparekassen beregnet et niveau for ekstraordinære nedskrivninger (Ledelsesmæssigt skøn) til i alt p.t. 15,5 mio. kr. De samlede nedskrivninger for året ender således med en tilbageførsel på 1,0 mio. kr.
- Solvensprocenten kan opgøres til 32,0 %. Aktuel solvensoverdækning på 12,0 % svarende til ca. 200 mio. kr. efter opfyldelse af buffere og NEP-tillæg, hvilket er meget tilfredsstillende – og giver anledning til, at Sparekassen i løbet af 2025 vil ansøge Finanstilsynet om tilladelse til at indfri supplerende lån på 15 mio. kr. – optaget i forbindelse med en række fusioner. Opnår Sparekassen denne tilladelse er Sparekassen herefter alene finansieret med garantkapital og overført overskud.
- Bestyrelsen indstiller til repræsentantskabet, at der udbetales 4 % i rente til garanterne.
- Sparekassen fortsætter arbejdet med at støtte op om den bæredygtige omstilling i samfundet med f.eks. særlige investeringstilbud samt fordelagtige finansieringstilbud af elbiler, isolering og varmepumper til ejendomme med mere.
- I 2025 forventes en yderligere indsnævring af rentemarginalen som følge af fald i markedsrenten, øget konkurrence om de mest attraktive kunder, øgede nedskrivninger/tab samt forøgede omkostninger til primært IT samt øget offentlig regulering, hvilket samlet set medfører forventning om et årsresultat før skat i niveauet 35 - 50 mio. kr.
Sparekassen opnåede i 2024 et positivt resultat før skat på 81,1 kr. Resultatet er Sparekassens hidtil næstbedste og betegnes som meget tilfredsstillende. Resultatet er opnået som følge af stigninger i mængder af ud- og indlån, positive kursreguleringer, lave tab på kunder samt acceptabel omkostningsudvikling.
Solvensprocenten opgøres til 32,0 %, hvilket ligeledes er meget tilfredsstillende. Bestyrelsen indstiller til repræsentantskabet, at der udbetales 4 % i rente til garanterne. Forventning om resultat før skat i niveauet 35 – 50 mio. kr. for 2025. Årsresultatet og resultatfordelingen er forudsat repræsentantskabets godkendelse.
Det går generelt økonomisk godt for Sparekassens kunder
Den politiske – og økonomiske situation er fortsat usikker med flere krigshandlinger blandt selvstændige stater - desværre også i Europa. Præsidentskiftet i USA skaber yderligere usikkerhed om fremtiden. På trods af dette går det økonomisk godt for langt de fleste af Sparekassens kunder – såvel erhverv som privat. Væksten i Sparekassens markedsområde er på et lavere niveau end gennemsnittet af resten af Danmark, men arbejdsløsheden er fortsat meget lav.
Der er også udfordringer
Sparekassens væsentligt større indlån end udlån medfører betydelige fald i nettorenteindtjeningen, når markedsrenterne falder – det gjorde de i 2024 og tendensen forventes at fortsætte med yderligere kraft i 2025. Når samtidigt at omkostningerne til især IT-drift og udvikling fortsat forventes at stige væsentligt i de kommende år, så presser det den samlede indtjening i Sparekassen nedad.
En solid Sparekasse med massiv støtte i lokalområdet
Sparekassen står solvensmæssigt meget solidt, og der er plads til den nødvendige forøgelse af især udlån for at fastholde et fornuftigt indtjeningsniveau.
Sparekassens solvensprocent er steget fra 31,7 % til 32,0 %. Sparekassen har indfriet supplerende lån med 25 mio. kr. i 2024. Garantkapitalen er steget fra 182 mio. kr. i 2023 til 194 mio. kr. i 2024.
Sparekassens kunder er generelt meget tilfredse med Sparekassen. I en måling i efteråret 2024 tilkendegav erhvervs-kunderne et tilfredsindeks på 78 og privatkunderne et tilsvarende på 77, hvor 70 er middel. I sammenligning med en række andre pengeinstitutter er dette et rigtigt fint resultat, som Sparekassen er meget tilfreds med. Sparekassen vil i de kommende år fortsætte arbejdet med at gøre det endnu bedre. Tilfredse kunder er grundlaget for en sund forretning.
Rente til garanterne
Bestyrelsen indstiller til repræsentantskabet, at der udbetales 4,0 % i rente til garanterne for 2024.
Likviditet og solvens
- Likviditeten er yderst tilfredsstillende – LCR opgjort til 1.190 %. Minimumskravet er 100 %.
- Overdækning i forhold til NEPkrav og buffere er opgjort til 12,0 % svarende til ca. 200 mio. kr.
Forventninger til 2025
Sparekassen forventer i 2025 et resultat på et noget lavere niveau end i 2024. Sparekassen forventer et resultat på ca. 35 - 50 mio. kr. før skat. Konkurrencen blandt pengeinstitutter i almindelighed og på Djursland i særdeleshed mærkes ved fastsættelse af rentemarginaler over for attraktive kundeeksponeringer. Hertil kommer generelt forventet fald i rentemarginalen hen over 2025 som følge af fald i markedsrenten. Usikkerheden om størrelsen af nedskrivninger og direkte tab på eksponeringer imod Sparekassens kunder medfører tillige usikkerhed om resultatet.
Nedenfor følger en række hovedtal for regnskabsudviklingen. For yderligere oplysninger – se på www.spardjurs.dk eller kontakt gerne direktør Peter Lading Sørensen på pls@spardjurs.dk eller 51161298.
Hovedtal
2024
2023
2022
tkr.
Pct.
tkr.
tkr.
Netto rente- og gebyrindtægter
197.277
198.395
144.616
Kursreguleringer
11.944
9.997
-31.055
Udgifter til personale og administration
121.685
110.858
105.202
Nedskrivninger på udlån og tilgodehavender m.v.
-1.043
2.219
-5.103
Resultat før skat
81.141
90.480
8.998
Skat
20.062
21.365
1.115
Årets resultat
61.079
69.116
7.883
2024
2023
2022
tkr.
Pct.
tkr.
tkr.
Udlån
1.405
1.308
1.192
Indlån inkl. pensionspuljer
3.517
3.397
3.231
Egenkapital
614
546
473
Aktiver i alt
4.257
4.073
3.822
2024
2023
2022
tkr.
Pct.
tkr.
tkr.
Kapitalprocent
32,0
31,7
28,1
Kernekapitalprocent
31,1
29,3
25,6
Egenkapitalforrentning før skat p.a.
14,0
17,8
1,9
Egenkapitalforrentning efter skat p.a.
10,5
13,6
1,7